BLOG

Kaza Değil Cinayet!

5 sene önce Yigit Demirel tarafından yazılmıştır. 204 Okunma
6

madenciNe söylenir bu acı hakkında ne söylesek boş. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük maden kazası… Üstelik önlenebilecek birşeyken önlenmemiş olması ne kadar kahredici.. Bir maden mühendisi adayı olarak daha bi etkileniyorum. Geçtiğimiz yaz yeraltı stajımı yaptığımda farketmiştim yeraltı maden işçisinin kazandığı paranın gördüğüm en helal para olduğunu.

Birebir kendileriyle muhabbet ettim, arkadaş oldum, abi dedim. Böyle güzel insanların yaptıkları işleri neden yaptıklarını sordum hep. Kimisi 11 senede emeklilik için, kimisinin asgari ücretten yüksek maaşı için, kimisinin çocuğu üniversite okuduğu için, kimisi de evlenecek para biriktirmek için çalıştığını gördüm. Kendime dönüp sordum. Mühendis olduğumda burdaki güzel insanların güvenliğinden sorumlu olacağım. Kolay mı bu iş? Zor.. gerçekten zor.

İşin içinden biri olarak şunu da biliyorum ki; Bu iş mühendiste bitmiyor malesef. Maden sahibinin az harcama ile çok kâr etme isteği, devletin işçi güvenliği konusundaki umursamaz tavırları.. işi en çok zorlaştıran şeyler.

Ülkenin başbakanı çıkıp diyor ki.. 1800’lü yıllarda şu ülkede şu kadar insan öldü.. 1900’lü yılların başında şu ülkeden bu kadar insan öldü.. Bu işin fıtratında var ölmek diyor. Ne kadar kolay söylüyor. Canı gönülden soruyorum. Olacağı var ise neden kendisi devasa koruma ordusuyla geziyor her gittiği yerde? Senin işinin fıtratında yoksa neden bu kadar tedbir? Madem biliyorsun tedbir almayı bu kadar ocağa ateş gelmeden önce neden almıyorsun önlemini. Devletin görevi nedir? Halkının güvenliğini sağlayamıyorsa ne iş yapacak?

Sahi yol yaptı di mi..
Cami yaptı..
Hastane yaptı..

Madenin güvenliğini kontrol eden mühendisin maaşını devlet yerine maden sahibi öderse,
Denetimler gelip iki tur atıp bi yemek yiyip çay içmekten ibaretse,
Maden işçileri sadece ramazanda yeraltında iftar açtığında veya öldüğünde akıllara gelecekse,
Böyle şeyler olmaya devam eder… YAZIK!

10178103_10152045066657617_1649471178638460403_n


Bir Cevap Yazın

YigitDemirel.Com © 2005-2013 | Yazar Google + Yiğit Demirel
Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.
kalp